Sivas Giresun Otobüs

Sivas Giresun otobüs biletlerinizi www.seyahatbiletleri.com üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.Sivas Giresun arası yolculuk 6 saat 30 dakika sürmektedir.Araçlarımızın her birinde kablosuz internet ağı ile yolculuğunuz süresince internete girebilirsiniz.Araçlarımızda yolcular için yüklenmiş MP3 müzik sistemi ile yolculuk boyunca istediğiniz tarzda müzik dinleyebilir yolculuğunuzu keyifli hale getirebilirsiniz.
Anadolu yarımadasının ortasında yer alan Sivas, Roma devrinde Sebasteia adıyla anılmıştır. Birçok kaynakta adının Sebastia’dan türediği ve kent merkezinin Roma İmparatorluğu devrinde inşa edildiği geçmektedir.

Sivas gezilecek ve yapılacak  şeyler  hakkında sizlere  bilgiler  verelim  Kentin ilk kuruluş yeri, bugün kent merkezinde Topraktepe adı verilen yükseltinin üzerinde gelişen, Roma İmparatoru Justinianus tarafından yaptırılan kaledir. Sivas Kalesi‘nin M. Ö. 2 binli yılların başında yapıldığı düşünülmektedir.

1884 yılında, o zamanki vali Halil Rıfat Paşa tarafından yaptırılan Hükümet Konağı da görülmesi gereken binalar arasındadır. Binanın ilk iki katı kesme taş, üçüncü katı ise 1913 yılında ahşap olarak inşa edilmiştir.

1332 – 33 yılında yaptırılan Ahi Emir Ahmet Kümbeti, kare planlı, köşeleri pahlanmış sekizgen gövdedir. Beldenin önemli dini yapılarından olan bina içerisinde 1960 yılında ortaya çıkarılan bir de mezar bulunmuştur.

1908 yılında yapılan Ziya Bey Yazma Eserler Kütüphanesi, Neo-klasik ve Ampir tarzındadır ve iki katlıdır. 2005 yılında tekrar onarılan yapı, kentin önemli kültür birikimini yansıtır.

Buruciye Medresesi, sağlam kalmış muhteşem taç yapısıyla Sivas’ın ve Anadolu’nun en ünlü yapıları arasındadır. 1271 yılında Selçuklu Sultanı Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde yapılan medrese İran yakınlarındaki Borucerd’den gelme Muzaffer Borucerdi tarafından, fizik, kimya, astronomi öğrenimi amacıyla yapılmıştır.

Sivas Çifte Minare’nin günümüze ulaşan tek özgün yanı, Anadolu’nun en yüksek taç kapısına sahip görkemli ön cephesidir. Taç kapı üzerinde yükselen iki minare ise adeta Sivas’ın sembolü olmuştur.

Selçuklu Devrinde hastaların tedavi edildiği ve aynı zamanda tıp tahsilinin de yapıldığı en önemli medreselerden biri de Şifaiye Medresesi ve Darüşşifası‘dır. Günümüze ulaşabilen bölümü, Anadolu’nun en büyük şifahanesidir.

Sivas Giresun otobüs bileti alabileceğiniz otobüs firmaları ve sefer saatleri:

Ulusoy Turizm            18:15

Adıyaman Gülaras     23:30

 

ADIYAMAN  GÜLARAS

ADRES     Atatürk bulvarı otogar No:5     ADIYAMAN / TÜRKİYE
TELEFON     (0416) 213 54 00 – 213 54 01
GSM     (0541) 342 02 02
E-MAIL     info@gularas.com
Müşteri Hizmetleri     444 34 02

ULUSOY TURİZM

Her türlü şikayet, görüş, öneri ve dilekleriniz için;
Müşteri İlişkileri Telefon: 0212 692 1 777
Müşteri İlişkileri Faks: 0212 696 96 26
Telefon :444   1   888

Adıyaman Gülaras Turizm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir