Mersin Yeni Otogar

Varan Turizm

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yapımı tamamlanan yeni şehirlerarası otobüs terminalini, eksiklikleri giderildikten sonra 30 Ağustos’ta hizmeti açmayı hedeflediklerini belirterek, bazı büyük projelerin ihalelerinin de bu yıl içinde yapılacağını bildirdi.
Başkan Kocamaz, yazılı bir açıklamaya yaparak, görevdeki ilk 100 gününü değerlendirdi. 30 Mart yerel seçimleri öncesi Mersin halkına verdiği büyük projelerden bazılarının ihale aşamalarının sona geldiğini ifade eden Kocamaz, “Bu süre içerisinde elbette büyük projeleri başlatmak ve bitirmek mümkün değil. Zaten yasal olarak da bir bekleme süresi var. Biz de bu süre içerisinde kent estetiğine yönelik çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Kent merkezinde ve birçok ilçemizde mevsimlik çiçek ekimi, ağaçlandırma, kavşak düzenleme ve asfaltlama çalışmalarına ağırlık verdik. Modern bir şehir olmanın ilk kuralı temiz bir şehir olmaktan geçer. Geride kalan 100 günlük süre içinde bu çalışmalara yoğunlaştık” dedi.
Bazı büyük projelerin tamamlanması için gerekli adımların atıldığını da kaydeden Kocamaz, geride kalan 100 günlük süre içinde ulaşım master plan çalışmalarını başlattıklarını dile getirdi. Çıkan sonuca göre proje yapımı ve uygulamasına geçileceği bilgisini veren Kocamaz, diğer projelerle ilgili de şu bilgileri verdi: “Belediye Hizmet Binası’nın kentsel tasarım ve mimari konsept projesi yaptırılması işinin hizmet alımı ihalesi 9 Temmuz 2014 (bugün) tarihinde yapılacaktır. Bilim Merkezi ve Gençlik Merkezi binasının kentsel tasarım ve mimari konsept projesi yaptırılması işinin hizmet alımı ihalesi 11 Temmuz 2014 tarihinde yapılacak.”
Atatürk Caddesi, Silifke Caddesi ve Yoğurt Pazarı kentsel tasarım projesi ihalesinin, 2014 yılının Ağustos ayında yapılmasının planlandığını belirten Kocamaz, “Kasaplar Çarşısı ve Balık Pazarı Çevresi Sokak Sağlıklaştırma Projesi yaptırılması işinin ihalesi ile Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Röle ve Restorasyon Projesi yaptırılması işinin ihalesinin 2014 yılının Ekim ayında yapılması planlanmaktadır” ifadelerini kullandı.
Merkez Toroslar ilçesinde yapımı tamamlanan şehirlerarası otobüs terminali ile ilgili bazı eksikliklerin de tamamlanmak üzere olduğunu ve 30 Ağustos 2014’te hizmete açmayı düşündüklerini kaydeden Kocamaz, şöyle devam etti: “Yerinden kalkmayan hantal bir yapıya sahip olan Mersin’i, ilk 100 gün içinde ayağa kaldırmaya başladık. Bir yıl dolmadan bu güzel kent yürümeye başlayacak ve ikinci yıldan itibaren de inşallah koşar adımlarla hak ettiği konuma kavuşacak.”

Alıntıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir