Kastamonu Cide Aslan Turizm

Cide Aslan Turizm Kastamonu otobüs firmasıdır.Türkiyenin illerine seferler düzenlemektedir.Cide Aslan Turizm yolculara rahat bir yolculuk sunan otobüs firmasıdır.Yiyecek,içecek ikramı ile insan taşımacılığında önde gelen otobüs
firmasıdır.Biletinizi Cide Aslan Turizm Güvencesiyle Alın.

Cide İlçesi kilometrelerce uzanan sahili, kıyıya dimdik inen dağların önünde muhteşem güzellikteki koylar ve her yanı yemyeşil ormanlarıyla yazar Rıfat Ilgaz’a ilham kaynağı olmuştur.

Yerel kıyafetler ulusal ölçekte değerlendirildiğinde özellikle kadın kıyafetlerinde farklılıklar gözlenmektedir. Bu kadın kıyafetinde en belirgin nokta Rıfat Ilgaz’ın şiirlerine ve romanlarına da konu olan Sarı Yazma’dır. Kadınlar başörtüsü olarak kullandıkları sarı renkli bu yazma sembol haline gelmiştir. Fabrikasyon üretimin henüz gelişmediği dönemlerde Sarı Yazma doğal ahşap baskı kalıpları kullanılarak yapılmakta idi. Halen çok az da olsa aynı kişi tarafından üretim yapılmaktadır. Kıyafetin diğer bölümleri ise şöyledir; Uzun bol etekli elbise (göynek), Kırmızı paçalı şalvar (don) ve Belde kuşak şeklindedir.

Cide köylerinde Kahve değirmeni, Karabiber değirmeni, Çeyiz Sandığı, Tahta Kaşık, Sultan Kayığı Maketleri el sanatları dalında sayılabilecek önemli değerlerdir. Ayrıca Cidede farklı yöresel lezzetleri de bulabilirsiniz. Malak, pırasa dolması, ıspıt böreği, lokma, kuyruklu dolma, ceviz helva, yumurtalı börek,ıslama bu lezzetlerden birkaçı.

Cide Aslan Turizm otobüs  firmasını  tercih  ederek  sizde  bu güzelliklerden  faydalanın  ve  güzel  bir  Cide  gezisi yapabilirsiniz.

OTOGAR NO:28 D:4
CİDE / KASTAMONU

Telefon numarası : (0366) 866 10 36

Cide Aslan Turizm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir